We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Yealink
Yealink 12x Zoom 4K PTZ USB Camera
SKU
UVC84
In Stock
UVC84 4K, 12x optical USB PTZ camera
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 4K Ultra HD Video Quality
- 36 HD Zoom, 80° Field of View
- UVC84 camera aims to provide a better auto framing feature to free your hands from doing
- PTZ control and make you focus on your meeting
- Integrated with Audio processor
| Camera | |
|---|---|
| Optical zoom | 12x |
| Digital zoom | 3x |
| Combined zoom | 36x |
| Focal length range | 3.9 - 46.8 mm |
| Field of view (FOV) angle | 80° |
| Minimum illumination | 0.1 lx |
| White balance | ATW, Auto, Manual |
| Horizontal field of view | 73° |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 63 dB |
| Aperture range (F-F) | 1.6 - 2.8 |
| Slowest camera shutter speed | 0.01667 s |
| Fastest camera shutter speed | 1/10000 s |
| Light exposure modes | Auto, Manual |
| Vertical field of view | 45° |
| Camera type | Single camera |
| Zoom capability | Yes |
| Video | |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps, 3840x2160@30fps |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Stand |
| Tilt angle range | -90 - 40° |
| Pan range | -100 - 100° |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Line-out | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Power | |
| DC input voltage | 48 V |
| Input current | 0.7 A |
| Power source type | AC, DC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | USB |
| AC adapter included | Yes |
| USB cable length | 7 m |
| Mounting brackets included | Yes |
| Packaging content | VC84 Camera VCR20 remote control Power adapter Wall bracket and accessories 7m USB cable |
| Performance | |
| Remote control function | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 156 mm |
| Depth | 156 mm |
| Height | 183 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Height (max) | 19.2 cm |
You may also be interested in
| Product |
Yealink 12x Zoom 4K PTZ USB Camera
Login for pricing
|
EPOS EXPAND Vision 1M USB Meeting Room...
Login for pricing
|
Logitech MeetUp 2 Graphite 3840 x 2160...
Login for pricing
|
HP Poly Studio R30 USB Video Bar
Login for pricing
|
Huddly IQ 12 MP Black 1920 x 1080 pixe...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UVC84
|
1001197
|
960-001681
|
842D2AA#ABU
|
7090043790573
|
| Manufacturer |
Yealink
|
EPOS
|
Logitech
|
HP Poly
|
Huddly
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Graphite
|
Grey
|
Black
|




