We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EPOS
EPOS EXPAND Vision 1M USB Meeting Room Camera
SKU
1001197
In Stock
EXPAND Vision 1M USB Meeting Room Camera
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Designed for any meeting space
- Be seen at your best
- Trusted stamp of approval
- Sleek, elegant design
- Instant privacy
| Camera | |
|---|---|
| Field of view (FOV) angle | 103° |
| Focus adjustment | Manual |
| Lens type | Wide-angle |
| Horizontal field of view | 95° |
| PTZ control | Yes |
| Vertical field of view | 62° |
| Camera type | Single camera |
| Video | |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 3.57 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 194 mm |
| Depth | 42 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 500 g |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
EPOS EXPAND Vision 1M USB Meeting Room...
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra PanaCast 20
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech MeetUp 2 Graphite 3840 x 2160...
Login for pricing
|
New
HP Poly Studio R30 USB Video Bar
Login for pricing
|
Huddly IQ 12 MP Black 1920 x 1080 pixe...
Login for pricing
|
Popular
Yealink 12x Zoom 4K PTZ USB Camera
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1001197
|
8300-119
|
960-001681
|
842D2AA#ABU
|
7090043790573
|
UVC84
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Jabra
|
Logitech
|
HP Poly
|
Huddly
|
Yealink
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Graphite
|
Grey
|
Black
|
Black
|





