Sony FW-55BZ30L Signage Display Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 440 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7
SKU
FW-55BZ30L
In Stock
55", 3840 x 2160, 16:9, HDR10, HLG, Dolby Vision, 4K X-Reality PRO, RMS 2x10W, Wi-Fi, LAN, RS-232C, 4x HDMI, HDCP, 972 x 567 x 70 mm
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
Display
LED backlightYes
Panel typeIPS
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness440 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)300000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display diagonal (metric)139.7 cm
Supported video modes480p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 4096 x 2160
Native aspect ratio16:9
Motion interpolation technologyMotionflow XR 240
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Colour saturation92%
Native refresh rate50 Hz
Haze rate1%
RGB colour spaceDCI-P3
Ports & interfaces
USB portYes
RS-232CYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity4
DVI portNo
Composite video in1
Audio (L/R) in1
Audio (L/R) out1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB ports quantity2
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface300 x 300 mm
VESA mountingYes
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
Automatic brightness controlYes
Multicast supportYes
Wi-Fi DirectYes
Apple AirPlay supportYes
Dolby VisionYes
Hybrid Log-Gamma (HLG)Yes
High Dynamic Range 10 (HDR10)Yes
HDCP version2.3
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)202 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours92 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours133 kWh
Computer system
Computer systemYes
Operating system installedAndroid
Internal storage capacity16 GB
Audio formats supportedFLAC, LPCM, MP3, WAV, WMA
Image formats supportedJPEG, MJPEG
Google applicationsGoogle Chromecast
Weight & dimensions
Width (with stand)1243 mm
Height (with stand)787 mm
Depth (with stand)338 mm
Weight (with stand)16.6 kg
Display width1243 mm
Display depth71 mm
Display height721 mm
Display weight15.7 kg
Packaging data
Package width1362 mm
Package depth160 mm
Package height840 mm
Package weight23 kg
Packaging content
Stand includedNo
Technical details
VESA mountingYes
Power supply typeInternal
Stand includedNo
Panel typeIPS
Weight (with stand)16.6 kg
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Internal storage capacity16 GB
Features
Wall mountableYes
Other features
Power supply typeInternal
Width (with stand)1243 mm
Height (with stand)787 mm
Display technologyLCD
Depth (with stand)338 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Sony FW-55BZ30L Signage Display Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 440 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7 Sony FW-55BZ30L Signage Display Digita... Login for pricing
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T
New
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Samsung QM55C Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7