LH50QMCEPGCXEN
In Stock
50", IPS, 4K UHD (3840 x 2160), 500 nit, 1200:1, 178/178, 8 ms, WiFi, Bluetooth, RJ-45, HDCP, HDMI, DP, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1124.1 x 644.8 x 28.5 mm, 11.8 kg
Display
Panel typeIPS
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal127 cm (50")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.285 x 0.285 mm
Display diagonal (metric)125 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Anti-glare screenYes
Haze rate25%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)132 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours85 kWh
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen
Built-in processorYes
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1124.1 mm
Display depth28.5 mm
Display height644.8 mm
Display weight11.8 kg
Packaging data
Package width1246 mm
Package depth131 mm
Package height761 mm
Package weight14.9 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeIPS
DisplayPort version1.2
RJ-45 input ports1
DisplayPorts in1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Thin Client
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory16000 MB
Display technologyLCD
BluetoothYes
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QM50C Digital signage flat panel 127 cm (50") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 24/7 Samsung QM50C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Samsung QM55C Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7
Bestseller
Samsung QM55C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QB65C Digital signage flat panel 165.1 cm (65") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 7.0 16/7
New
Samsung QB65C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QM43C Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 7.0 24/7 Samsung QM43C Digital signage flat pan... Login for pricing