LH50QETELGCXEN
In Stock
50", LED, 4K UHD (3840 x 2160), 300 nit, 4000:1, 89/89, 8 ms, RJ-45, HDCP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1116.8 x 644.2 x 59.9 mm, 11.7 kg
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • Upscale your business
  • Incredible UHD picture quality
  • Crisp and vivid color expression
Display
LED backlightYes
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
TouchscreenNo
Display technologyLED
Colour gamut72%
Display diagonal127 cm (50")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness300 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal89°
Viewing angle, vertical89°
Pixel pitch0.285375 x 0.285375 mm
Display diagonal (metric)125 cm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
Haze rate2%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
USB portYes
HDMI version2.0
Wi-FiNo
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Audio (L/R) out1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
CertificationClass B 60950-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourBlack
Performance
PurposeUniversal
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)149 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours95 kWh
Computer system
Operating system installedTizen 4.0
Weight & dimensions
Display width1116.8 mm
Display depth59.9 mm
Display height644.2 mm
Display weight11.7 kg
Packaging data
Package width1264 mm
Package depth150 mm
Package height780 mm
Package weight16.1 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
CertificationClass B 60950-1
Technical details
VESA mountingYes
Thin Client
Other features
Flash memory8000 MB
Display technologyLED
Energy efficiency scaleA to G
Optional featuresWMN4070SE STN-L4355F
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Samsung QM55C Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7
Bestseller
Samsung QM55C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QB65C Digital signage flat panel 165.1 cm (65") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 7.0 16/7
New
Samsung QB65C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QM43C Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 7.0 24/7