RL-KR240-W2
In Stock
240mm RGB AIO Liquid Cooler with 1.54" LCD, White
  • Custom LCD Screen: Display real-time system temps, animated GIFs, custom images, or web integrations like Spotify and YouTube on a bright 1.54" square LCD — fully customizable through NZXT CAM software.
Performance
Suitable locationProcessor
Fan connector8-pin
Pulse-width modulation (PWM) supportYes
Bearing typeFluid Dynamic Bearing (FDB)
Noise level (high speed)31.9 dB
TypeAll-in-one liquid cooler
Fan diameter12 cm
Maximum airflow75.05 cfm
Number of fans2 fan(s)
Pump motor speed (min)1200 RPM
Pump motor speed (max)2800 RPM
Fan static pressure3.07 mmH2O
Fan speed (min)500 RPM
Fan speed (max)2400 RPM
Fan's mean time to failure (MTTF)60000 h
Design
Fan connector8-pin
Number of fans2 fan(s)
MaterialPlastic, Rubber
Product colourWhite
Cable length600 m
Illumination LEDYes
Technical details
TypeAll-in-one liquid cooler
Fan diameter12 cm
Maximum airflow75.05 cfm
MaterialPlastic, Rubber
Cable length600 m
Illumination LEDYes
Ports & interfaces
Power
Pump voltage12 V
Pump current300 mA
Colour
Product colourWhite
Weight & dimensions
Fan dimensions (W x D x H)240 x 120 x 26 mm