RL-KN280-B2
In Stock
280mm AIO Liquid Cooler with 1.54" LCD, Black
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • Custom LCD Screen: Display real-time system temps, animated GIFs, custom images, or web integrations like Spotify and YouTube on a bright 1.54" square LCD — fully customizable through NZXT CAM software.
Performance
Suitable locationProcessor
Fan connector4-pin
Pulse-width modulation (PWM) supportYes
Bearing typeFluid Dynamic Bearing (FDB)
Noise level (high speed)30 dB
TypeAll-in-one liquid cooler
Fan diameter14 cm
Maximum airflow93.2 cfm
Number of fans2 fan(s)
Pump motor speed (min)1200 RPM
Pump motor speed (max)2800 RPM
Fan static pressure4.45 mmH2O
Fan speed (min)500 RPM
Fan speed (max)1700 RPM
Fan's mean time to failure (MTTF)60000 h
Design
Fan connector4-pin
Number of fans2 fan(s)
MaterialPlastic, Rubber
Product colourBlack
Cable length600 m
Radiator materialAluminum
Base plate materialCopper
Display typeTFT
Technical details
Noise level (high speed)30 dB
TypeAll-in-one liquid cooler
Fan diameter14 cm
Maximum airflow93.2 cfm
MaterialPlastic, Rubber
Cable length600 m
Ports & interfaces
Power
Fan power consumption2.76 W
Pump voltage12 V
Pump current300 mA
Fan voltage12 V
Fan current0.3 A
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Fan dimensions (W x D x H)140 x 140 x 25 mm