We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Ultrastar DC HC555 internal hard drive 20 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" SAS3
SKU
0B47749
In Stock
3.5" 20TB 512 7200RPM SAS 512E SE P3 DC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Capacities up to 20TB in standard 3.5-inch form factor
- Conventional Magnetic Recording (CMR) technology
- Superior reliability of field-proven hardware and firmware designs
- Seamless integration with existing applications & environments
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD sustained transfer rate | 272 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 285 MB/s |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 20 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD sustained transfer rate | 272 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 285 MB/s |
| Interface | SAS3 |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 20 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| 24/7 operation | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9.2 W |
| Power consumption (idle) | 5.7 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 0.67 G |
| Operating shock | 50 G |
| Non-operating vibration | 1.04 G |
| Non-operating shock | 250 G |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Interface | SAS3 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 690 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS3 |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital Ultrastar DC HC555 int...
Login for pricing
|
New
HPE R2C33AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
Hot Product
Western Digital Red Pro internal hard...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Enterprise Exos X20 internal h...
Login for pricing
|
Recommended
Western Digital Red Pro internal hard...
Login for pricing
|
Bestseller
Synology HAT3310-16T internal hard dri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0B47749
|
R2C33AAE
|
WD161KFGX
|
ST20000NM007D
|
WD221KFGX
|
HAT3310-16T
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
Western Digital
|
Seagate
|
Western Digital
|
Synology
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS3
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
NAS
|
PC
|
NAS
|
NAS
|





