We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Red Pro internal hard drive 18 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA
SKU
WD181KFGX
In Stock
18TB, 7200rpm, SATA, 272MB/s
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Available in capacities ranging from 2-18TB with
- support for up to 24 bays
- Supports up to 300 TB/yr workload rate
- Enhanced reliability with 3D Active BalanceTM
- Plus technology and error recovery controls with
- NASwareTM 3.0 technology
- Extended drive testing to ensure each drive is
- tested for extended reliable operation
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | NAS |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 18 TB |
| Compatible products | NAS |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 18 TB |
| Compatible products | NAS |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| 24/7 operation | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 30 G |
| Non-operating shock | 250 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 690 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Compatible products | NAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Western Digital Red Pro internal hard...
Login for pricing
|
HPE BC003AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
New
HPE R2C33AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
Hot Product
Western Digital Red Pro internal hard...
Login for pricing
|
Recommended
Western Digital Red Pro internal hard...
Login for pricing
|
Bestseller
Synology HAT3310-16T internal hard dri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WD181KFGX
|
BC003AAE
|
R2C33AAE
|
WD161KFGX
|
WD221KFGX
|
HAT3310-16T
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Synology
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
NAS
|
N/A
|
N/A
|
NAS
|
NAS
|
NAS
|




