We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SSD M.2 2280 POWERED BY SANDISK 2 TB
SKU
WDS200T1R0B-68A4Z0
In Stock
WD Red SA500 SATA SSD M.2 2280 POWERED BY SANDISK 2 TB
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Superior endurance for 24x7 environments
- Purpose-built for NAS with proven Western Digital 3D NAND
- Reduced latency, improved responsiveness for demanding applications
- 2.5” and M.2 form factors fit modern NAS slots
- Capacities from 500GB up to 4TB1 (2.5” only) to meet your storage needs
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| TBW rating | 1300 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3.8 W |
| Power consumption (sleep) | 0.012 W |
| Power consumption (read) | 3 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Certificates | |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| TBW rating | 1300 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 7 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SS...
Login for pricing
|
HPE 875503-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Popular
Samsung PM983
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 4 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE P40498-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
New
Samsung PM1733 1.92TB 2.5" 1920 G...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS200T1R0B-68A4Z0
|
875503-B21
|
MZ1LB1T9HALS-00007
|
MZ-77E4T0B/EU
|
P40498-B21
|
MZWLR1T9HBJR-00007
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
Samsung
|
Samsung
|
HPE
|
Samsung
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
3D NAND
|
N/A
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
TLC
|
V-NAND
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
200GB to 250GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
Server
|
PC
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|





