We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE N9X96A internal solid state drive 2.5" 800 GB SAS
SKU
N9X96A
In Stock
800GB, 2.5", 12G SAS, SFF, MU
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 800 GB |
| Internal | Yes |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Component for | Server/workstation |
| Product colour | Aluminium, Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 800 GB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Features | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 800 GB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Aluminium, Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Weight | 460 g |
| Height | 177.8 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Product colour | Aluminium, Black |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE N9X96A internal solid state drive...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 4 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Samsung PM1733 1.92TB 2.5" 1920 G...
Login for pricing
|
Recommended
Samsung 990 Pro 4 TB M.2 PCI Express 4...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology SAT5221-960G internal solid s...
Login for pricing
|
New
Kingston Technology 2T FURY RENEGADE G...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
N9X96A
|
MZ-77E4T0B/EU
|
MZWLR1T9HBJR-00007
|
MZ-V9P4T0GW
|
SAT5221-960G
|
SFYR2S/2T0
|
| Manufacturer |
HPE
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Synology
|
Kingston Technology
|
| Interface |
N/A
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
Serial ATA III
|
PCI Express 5.0
|
| Memory type |
N/A
|
V-NAND MLC
|
V-NAND
|
V-NAND TLC
|
N/A
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
PC
|
PC/Game console
|
NAS
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
M.2
|





