We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 2 TB, [With Heatsink]
SKU
WDS200T2XHE-00BCA0
In Stock
WD_BLACK SN850X NVMe SSD POWERED BY SANDISK 2 TB, [With Heatsink]
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 1200 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 7300 MB/s |
| Write speed | 6600 MB/s |
| Random write (4KB) | 1100000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1200000 IOPS |
| Hardware encryption | No |
| Compatible products | PlayStation 5 |
| Data transmission | |
| Read speed | 7300 MB/s |
| Write speed | 6600 MB/s |
| Random write (4KB) | 1100000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1200000 IOPS |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 1200 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Read speed | 7300 MB/s |
| Write speed | 6600 MB/s |
| Random write (4KB) | 1100000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1200000 IOPS |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible products | PlayStation 5 |
| Design | |
| Component for | PC |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 23.4 mm |
| Weight | 24 g |
| Height | 8.8 mm |
| Depth | 80 mm |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | M.2 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Other features | |
| Compatible products | PlayStation 5 |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 4 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Popular
HPE P40498-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Recommended
Samsung PM1733 1.92TB 2.5" 1920 G...
Login for pricing
|
New
Samsung 990 Pro 4 TB M.2 PCI Express 4...
Login for pricing
|
Hot Product
Kingston Technology 4T FURY RENEGADE G...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS200T2XHE-00BCA0
|
MZ-77E4T0B/EU
|
P40498-B21
|
MZWLR1T9HBJR-00007
|
MZ-V9P4T0GW
|
SFYR2S/4T0
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Samsung
|
HPE
|
Samsung
|
Samsung
|
Kingston Technology
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory type |
N/A
|
V-NAND MLC
|
TLC
|
V-NAND
|
V-NAND TLC
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
PC
|
PC
|
Server
|
PC
|
PC/Game console
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
![Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 2 TB, [With Heatsink]](https://media.stockinthechannel.com/pic/otYZPY-8QkmUsp5XrGf_Sg.c-mt.jpg)




