We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLUSBCHUB2V2 USB graphics adapter 3840 x 2160 pixels
SKU
VLUSBCHUB2V2
In Stock
USB-C HUB for conference rooms
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 1x Host USB3.2 Gen2 10 Gbit connector for PC connection
- 1x HDMI output 4K@30Hz 4:4:4 resolution
- 2x USB3.0 input 5 Gbit (USB3.2 Gen1)
- 1x USB-C input 5 Gbit (USB3.2 Gen1)
- 1x USB2.0 input 480 Mbps
- USB power ON or Auto controlled via DIP switch
- 1x Ethernet RJ45 Gigabit input
- 1x USB-C power input 100W
- Including a 100W charger that will fast charge the laptop
| Performance | |
|---|---|
| USB connector form factor | Straight |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| HDMI output | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Design | |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Weight | 138 g |
| Package weight | 472 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 165 mm |
| Master (outer) case length | 330 mm |
| Master (outer) case height | 50 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 472 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 165 mm |
| Master (outer) case length | 330 mm |
| Master (outer) case height | 50 mm |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLUSBCHUB2V2 USB graphics ada...
Login for pricing
|
Vivolink VLUSBCHUB3 USB graphics adapt...
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
VLUSBCHUB2V2
|
VLUSBCHUB3
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| DVI output |
N/A
|
N
|
| DisplayPort output |
N/A
|
N
|
| HDMI output |
Y
|
Y
|

