We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLUSBCHUB3 USB graphics adapter 3840 x 2160 pixels
SKU
VLUSBCHUB3
In Stock
USB-C HUB for conference system (Dual HDMI)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 1x host USB3.2 Gen2 10 Gbit connector for PC connection
- 2x HDMI output 4K@30Hz resolution
- 1x USB3.0 input 10 Gbit (USB3.2 Gen2)
- 1x USB-C input 10 Gbit (USB3.2 Gen2)
- 2x USB2.0 input 480 Mbps
- 1x Ethernet RJ45 Gigabit input
- 1x USB-C power input 100W
- Including a 100W charger that will fast charge the laptop
| Performance | |
|---|---|
| USB connector form factor | Straight |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Design | |
| Housing material | Metal |
| Integrated USB cable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 138 g |
| Package weight | 472 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 165 mm |
| Master (outer) case length | 330 mm |
| Master (outer) case height | 50 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 472 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 165 mm |
| Master (outer) case length | 330 mm |
| Master (outer) case height | 50 mm |