We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLSPOD60B loudspeaker 2-way Black 40 W
SKU
VLSPOD60B
In Stock
Vivolink Weather-Proof Speaker
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Wall-mountable |
| Number of drivers | 2 |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Recommended usage | Garden |
| Audio | |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 60 W |
| Frequency range | 50 - 20000 Hz |
| RMS rated power | 40 W |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Recommended usage | Garden |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | Black |
| Front speaker frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Package weight | 4.21 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.21 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Front speaker frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Other features | |
| Front speaker frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLSPOD60B loudspeaker 2-way B...
Login for pricing
|
New
Valcom V-1020C loudspeaker 1-way White...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech Z207 Bluetooth Computer Speak...
Login for pricing
|
Recommended
Penton RCS6/TCOAX loudspeaker 10 W Whi...
Login for pricing
|
Popular
Vision SP-1800 loudspeaker 3-way White...
Login for pricing
|
Hot Product
Creative Labs Creative Pebble Pro Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLSPOD60B
|
V-1020C
|
980-001295
|
RCS6/TCOAX
|
SP-1800
|
51MF1710AA000
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Valcom
|
Logitech
|
Penton
|
Vision
|
Creative Labs
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
White
|
Black
|
White
|
White
|
N/A
|
| RMS rated power |
25W to 50W
|
N/A
|
5W to 10W
|
10W to 25W
|
N/A
|
N/A
|





