We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLSPMTC60TC loudspeaker 2-way White Wired 35 W
SKU
VLSPMTC60TC
In Stock
Vivolink In-Ceiling Speaker with Backbox
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 100V input possible
- Power input: 40 Watts
- Frequency Response:45Hz-20kHz
- Woofer: 6.5" Adjustable Tweeter: 0.5"
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Ceiling-mountable |
| Number of drivers | 1 |
| Amplifier | No |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 1.27 cm (0.5") |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Recommended usage | Home |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio | |
| Impedance | 8 Ω |
| RMS rated power | 35 W |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Magnetically shielded | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Recommended usage | Home |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | White |
| Magnetically shielded | Yes |
| Housing colour | White |
| Input voltage | 100 V |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Amplifier | |
| Amplifier | No |
| Ports & interfaces | |
| Connector contacts plating | Bronze/Gold |
| Connectivity technology | Wired |
| Connector(s) | Speaker terminals |
| Bluetooth | No |
| Power | |
|---|---|
| Transformer taps | 10 W |
| AC input voltage | 100 V |
| Material | |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 225 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 92 mm |
| Diameter | 22.4 cm |
| Weight | 3 kg |
| Speaker weight | 3 kg |
| Package weight | 4 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4 kg |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Features | |
| Housing colour | White |
| Input voltage | 100 V |
| Other features | |
| Housing colour | White |
| Input voltage | 100 V |
| Connector contacts plating | Bronze/Gold |
| Speaker weight | 3 kg |
| Magnetically shielded | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Bluetooth | No |
| Audio output channels | 2.0 channels |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Vivolink VLSPMTC60TC loudspeaker 2-way...
Login for pricing
|
New
Valcom V-1020C loudspeaker 1-way White...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech Z207 Bluetooth Computer Speak...
Login for pricing
|
Popular
Vision SP-1800 loudspeaker 3-way White...
Login for pricing
|
Hot Product
Hercules DJMonitor 32 3-way Black Wire...
Login for pricing
|
Vivolink VLSPOD60B loudspeaker 2-way B...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLSPMTC60TC
|
V-1020C
|
980-001295
|
SP-1800
|
4768221
|
VLSPOD60B
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Valcom
|
Logitech
|
Vision
|
Hercules
|
VivoLink
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
| Product colour |
White
|
White
|
Black
|
White
|
Black
|
Black
|
| RMS rated power |
25W to 50W
|
N/A
|
5W to 10W
|
N/A
|
25W to 50W
|
25W to 50W
|





