We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLSPIW60W loudspeaker 2-way White 40 W
SKU
VLSPIW60W
In Stock
Vivolink In-wall Speaker Pair
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 2-Way 6.5" in-wall speaker
- Frequency response: 45Hz - 20kHz
- Woofer: 6.5” Kevlar cone
- Tweeter: 1” titanium dome tweeter
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | In-wall/in-ceiling |
| Number of drivers | 2 |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Recommended usage | Home |
| Audio | |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 60 W |
| Frequency range | 45 - 20000 Hz |
| RMS rated power | 40 W |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Certification | CE |
| Recommended usage | Home |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | White |
| Certification | CE |
| Front speaker frequency range | 45 - 20000 Hz |
| Housing colour | White |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Package weight | 4.21 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.21 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Features | |
| Front speaker frequency range | 45 - 20000 Hz |
| Housing colour | White |
| Other features | |
| Front speaker frequency range | 45 - 20000 Hz |
| Housing colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLSPIW60W loudspeaker 2-way W...
Login for pricing
|
Vivolink VLSPSUB100 loudspeaker 2-way...
Login for pricing
|
Hot Product
Razer RC81-04350101-R3M1 loudspeaker 2...
Login for pricing
|
Bestseller
Razer Nommo V2 X Full range Black Wire...
Login for pricing
|
Recommended
Hercules DJMonitor 42 3-way Wired 40 W
Login for pricing
|
Popular
Vision SP-900P loudspeaker 2-way White...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLSPIW60W
|
VLSPSUB100
|
RC81-04350101-R3M1
|
RZ05-04760100-R3G1
|
4768222
|
SP-900P
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
Razer
|
Razer
|
Hercules
|
Vision
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
White
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
White
|
| RMS rated power |
25W to 50W
|
100W and more
|
N/A
|
N/A
|
25W to 50W
|
25W to 50W
|





