We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink Active Speaker Set 2x50W White
SKU
VLSP61AW
In Stock
Active Speaker Set 2x50W White
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 2 x 50 Watt active speakers
- Peak power 200 Watt
- Automatic ECO mode after 90 seconds (0,5 Watt)
- Audio inputs: 2xRCA + Stereo 3,5 mm (connection to Stereo 3,5mm will disconnect RCA connector)
- Switchable stereo / mono output
- Frequency Range 80Hz - 20KHz
- One pair of speakers
- Weight: 2 speakers: 6.82 KGS without wall mount, without power cord. Passive speaker: 2.438 KGS. Powered speaker: 4.383 KGS. Weight of 2 pcs wall mounts: 0.775 KG
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Number of drivers | 2 |
| Amplifier | Built-in |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Number of tweeter drivers | 1 |
| Recommended usage | PC |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio | |
| Frequency range | 80 - 2000 Hz |
| RMS rated power | 50 W |
| Sound pressure level (max) | 111 dB |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Magnetically shielded | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Volume control | Rotary |
| Certification | CE |
| Recommended usage | PC |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | White |
| Magnetically shielded | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Certification | CE |
| Housing colour | White |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Certification | CE |
| Amplifier | |
| Amplifier | Built-in |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | Yes |
| Audio RCA inputs | 1 |
| Management features | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| Material | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 250 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 8.26 kg |
| Speaker weight | 8.36 g |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 8.36 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 8.36 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Features | |
| Housing colour | White |
| Other features | |
| Housing colour | White |
| Speaker weight | 8.36 g |
| Magnetically shielded | Yes |
| Audio output channels | 2.0 channels |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Vivolink Active Speaker Set 2x50W White
Login for pricing
|
Vivolink VLSPSUB100 loudspeaker 2-way...
Login for pricing
|
Hot Product
Razer RC81-04350101-R3M1 loudspeaker 2...
Login for pricing
|
Bestseller
Razer Nommo V2 X Full range Black Wire...
Login for pricing
|
Recommended
Vision TC3-AMP+SP-1800 loudspeaker 3-w...
Login for pricing
|
Vivolink VLSP60AW loudspeaker 2-way Wh...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLSP61AW
|
VLSPSUB100
|
RC81-04350101-R3M1
|
RZ05-04760100-R3G1
|
TC3-AMP+SP-1800
|
VLSP60AW
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
Razer
|
Razer
|
Vision
|
VivoLink
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
White
|
Black
|
Black
|
Black
|
White
|
White
|
| RMS rated power |
50W to 100W
|
100W and more
|
N/A
|
N/A
|
50W to 100W
|
50W to 100W
|





