We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLFS3267 signage display mount Black
SKU
VLFS3267
Out Of Stock - for any questions or recommendations for similar/alternative products, please contact us.
Pro Portable Digital Signage Stand, Max 50kg, Up to VESA 400x400
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Product Category: Digital Signage Stand
- Material: Steel
- Thickness: Bracket Arm THK=2mm cold-rolled sheet
- Surface Finish: Powder Coating
- Color: Matte Black
- Fit Curved TV: Yes
- Mounting Hole Pattern : VESA & Universal
- VESA Compatible: 75x75,100x100,200x100,200x200,300x200,300x300,400x400
- Weight Capacity: 50kg
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Mounting interface | VESA |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Number of wheels | 2 wheel(s) |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4400 mm |
| Depth | 465 mm |
| Height | 1035 mm |
| Weight | 5 kg |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 1110 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package weight | 8.44 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 1110 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package weight | 8.44 kg |
| Packaging content | |
| Wrench included | Yes |
| Washers included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of wheels | 2 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Mounting interface | VESA |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Vision VFM-W4X4T signage display mount...
Login for pricing
|
Hot Product
Neomounts FL50-540BL1 TV trolley 37-70...
Login for pricing
|
Bestseller
Neomounts WL95-800BL1 Videowall wall m...
Login for pricing
|
Popular
Neomounts NS-FS100BLACK Floor stand 10...
Login for pricing
|
Vision VFM-C6X4/V2 signage display mou...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VFM-W4X4T
|
FL50-540BL1
|
WL95-800BL1
|
NS-FS100BLACK
|
VFM-C6X4/V2
|
| Manufacturer |
Vision
|
Neomounts
|
Neomounts
|
Neomounts
|
Vision
|
| Mounting type |
Wall
|
Floor
|
Wall
|
Floor
|
Ceiling
|




