We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMC3770S signage display mount 2.18 m (86") Black
SKU
VLMC3770S
In Stock
Pro Small Ceiling Mount, Max 50kg, Up to VESA 600x400, Telescopic Full-Motion
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Telescopic
- Cable Management
- Strong and not sensitive to vibrations
- Premium design
- Turn and Tilt
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 778 - 1128 mm |
| Swivel angle | 360° |
| Swivel angle range | -180 - 180° |
| Tilt angle range | -25 - 0° |
| Telescopic | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Height adjustment type | Manual |
| Cable management | Yes |
| Rotating | Yes |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 680 mm |
| Depth | 435 mm |
| Height | 1128 mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Package width | 305 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 760 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package volume | 30000 cm³ |
| Package width | 305 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 760 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Packaging content | |
| Wrench included | Yes |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Telescopic | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Easy to install | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLMC3770S signage display mou...
Login for pricing
|
Neomounts WL95-800BL1 Videowall wall m...
Login for pricing
|
Neomounts LED-VW1000BLACK Videowall wa...
Login for pricing
|
StarTech.com TV Ceiling Mount - Full-M...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMC3770S
|
WL95-800BL1
|
LED-VW1000BLACK
|
FPCEILPTBLP
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Neomounts
|
Neomounts
|
StarTech.com
|
| Mounting type |
Ceiling
|
Wall
|
Wall
|
Ceiling
|



