We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROADRING10S video cable adapter HDMI Silver
SKU
PROADRING10S
In Stock
Pro USB-C + Lightning to HDMI
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Apple lightning to HDMI (original Apple)
- USB-C to HDMI (support Alternate mode for Apple products)
- Tool for mount and removal included
| Features | |
|---|---|
| Chipset | Dual chipset |
| HDMI version | 2.0b |
| Product colour | Silver |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA) |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Connection to PC | Yes |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Supported resolutions | 4K@60Hz |
| Connection to PC | Yes |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 4 mm |
| Weight | 66 g |
| Package weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Package weight | 120 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Vivolink PROADRING10S video cable adap...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 30ft (9.15m) USB-C to HDM...
Login for pricing
|
Microconnect USB3.1CHDMI10OP video cab...
Login for pricing
|
StarTech.com 50ft (15.2m) USB-C to HDM...
Login for pricing
|
Bestseller
Vivolink PROADRING13S video cable adap...
Login for pricing
|
Hot Product
Vivolink PRODPHDMIOP40 video cable ada...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROADRING10S
|
145B-USBC-HDMI4K-AOC
|
USB3.1CHDMI10OP
|
146B-USBC-HDMI4K-AOC
|
PROADRING13S
|
PRODPHDMIOP40
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
N/A
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|
USB Type-C
|
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
HDMI
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




