We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROADRING13S video cable adapter HDMI Type A (Standard) Aluminium
SKU
PROADRING13S
In Stock
Pro Adapter Ring USB-C, DisplayPort, Mini DisplayPort, Lightning
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Apple Lightning adapter attached to the wire
- USB-C to HDMI (support Alternate mode for Apple products)
- Display Port to HDMI (support DP++)
- Mini DisplayPort to HDMI (support DP++)
- Tool for mount and removal included
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Male |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | RoHs and CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHs and CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Package weight | 170 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROADRING13S video cable adap...
Login for pricing
|
Microconnect USB3.1CHDMI10OP video cab...
Login for pricing
|
Vivolink PRODPHDMIOP40 video cable ada...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
PROADRING13S
|
USB3.1CHDMI10OP
|
PRODPHDMIOP40
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Microconnect
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
USB Type-C
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
N/A
|
HDMI
|
HDMI
|
| Connector 1 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|


