Neomounts WL55-875BL1TV floor stand 55-100" - wall - motorised - TÜV
SKU
WL55-875BL1
In Stock
Neomounts MOVE Lift WL55-875BL1 TV floor stand - 55-100" - wall - max 110 kg - motorised h 98-163 cm (35mm/sec) - VESA 100x100-800x600 - lockable (excl. lock) - TÜV certified - video bar kit optionally available - black
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
Mounting
Maximum weight capacity (per display)110 kg
Minimum screen size139.7 cm (55")
Maximum weight capacity110 kg
Panel mounting interface800 x 600 mm
Number of displays supported1
Mounting typeWall
Minimum VESA mount100 x 100 mm
Maximum VESA mount800 x 600 mm
Maximum screen size2.54 m (100")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range980 - 1630 mm
Distance to the wall (max)17.2 cm
Height adjustment typeElectric
Cable managementYes
Remotely operatedYes
MotorizedYes
Design
TypeFixed floor stand
Housing materialSteel
Product colourBlack
Accepts padlockYes
Power
Remotely operatedYes
MotorizedYes
Weight & dimensions
Width888 mm
Depth172 mm
Height1965 mm
Weight33.9 kg
Package width604 mm
Package depth166 mm
Package height1104 mm
Package weight38 kg
Packaging data
Package width604 mm
Package depth166 mm
Package height1104 mm
Package weight38 kg
Technical details
Number of displays supported1
Mounting typeWall
Package net weight38 kg
Master (outer) case net weight33.9 kg
Warranty period5 year(s)
Other features
Country of originChina
Logistics data
Master (outer) case width604 mm
Master (outer) case length166 mm
Master (outer) case height1104 mm