STNDMTV100
Mounting
Mounting typeFloor
Minimum screen size152.4 cm (60")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount200 x 200 mm
Maximum VESA mount1000 x 600 mm
Maximum screen size2.54 m (100")
Maximum weight capacity100 kg
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range1200 - 1700 mm
Tilt angle range-10 - 5°
Number of wheels4 wheel(s)
Lockable wheelsYes
Tilt adjustmentYes
Technical details
Number of displays supported1
Included number of shelves2
Product colourBlack, Silver
Mounting typeFloor
Number of wheels4 wheel(s)
Lockable wheelsYes
Compliance certificatesRoHS
Design
Included number of shelves2
Product colourBlack, Silver
Anti-theft functionNo
Housing materialSteel
Packaging content
Washers includedYes
Number of washers included4
Spacer includedYes
Number of spacers included16
Screw nuts includedYes
Number of wrenches included1
Number of screw nuts47
Number of mounting brackets3
Number of hex keys included1
Mounting plate includedYes
Mounting brackets includedYes
Hex key includedYes
Weight & dimensions
Weight34.6 kg
Packaging data
Package width1310 mm
Package depth810 mm
Package height180 mm
Package weight39.2 kg
Logistics data
Master (outer) case width1310 mm
Master (outer) case length810 mm
Master (outer) case height180 mm