We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE ProLiant ML350 Gen11 4514Y 2.0GHz 16c 1P 64GB-R 8SFF MR408i-o 2x2.4TB HDD 2x1000W PS EU Server
SKU
P77233-425
In Stock
ProLiant ML350 Gen11 4514Y 2.0GHz 16c 1P 64GB-R 8SFF MR408i-o 2x2.4TB HDD 2x1000W PS EU Server
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4514Y |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C741 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 8 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Total storage capacity | 4.8 TB |
| Number of HDDs installed | 2 |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 368.64 TB |
| HDD interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage drive type | 2x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Expansion slots | 2 to 10 PCIe Gen5 (2 OCP 3.0). Refer to the QuickSpecs for more detail. |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management. |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management. |
| Technical details | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Standard fans | 3x Standard Fans |
| Weight & dimensions | |
| Width | 174 mm |
| Height | 462 mm |
| Depth | 712 mm |
| Other features | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 3x Standard Fans |
| Storage drive type | 2x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE ProLiant ML350 Gen11 4514Y 2.0GHz...
Login for pricing
|
New
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6515P...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
Recommended
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 6530 2.1GHz 3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P77233-425
|
P87787-425
|
P87795-425
|
P71673-425
|
P77247-425
|
P81787-425
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Chassis type |
Tower (4U)
|
Tower (4U)
|
Tower (4U)
|
Rack (1U)
|
Rack (1U)
|
Rack (2U)
|
| Processor family |
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Gold
|
| Redundant power supply (RPS) support |
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|



