We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE ProLiant Compute DL380 Gen12 6505P 12c 1P 2x32GB-R 12LFF MR416i-o 2x8TB HDD 2x1000W PS EU Server
SKU
P89962-425
In Stock
ProLiant Compute DL380 Gen12 6505P 12c 1P 2x32GB-R 12LFF MR416i-o 2x8TB HDD 2x1000W PS EU Server
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 48 MB |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR416i-o Gen11 x16 Lanes 8GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Total storage capacity | 16 TB |
| Optical drive type | No |
| HDD interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage drive type | 2x HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Expansion slots | Up to 8 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0 (front or rear), for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). Refer to the iLO 7 User Guide |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). Refer to the iLO 7 User Guide |
| Technical details | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Standard fans | 6x Standard Fans |
| Other features | |
| Security features | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 6x Standard Fans |
| Storage drive type | 2x HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE ProLiant Compute DL380 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6515P...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
Recommended
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE ProLiant DL380 Gen11 4514Y 2.0GHz...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P89962-425
|
P87787-425
|
P87795-425
|
P71673-425
|
P77247-425
|
P77242-425
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Chassis type |
Rack (2U)
|
Tower (4U)
|
Tower (4U)
|
Rack (1U)
|
Rack (1U)
|
Rack (2U)
|
| Processor family |
Intel Xeon
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
| Redundant power supply (RPS) support |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
128GB
|



