We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP Z2 G1a Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen AI Max PRO 390 64 GB LPDDR5x-SDRAM Windows 11 Pro Mini PC AI Workstation, AI PC Black
SKU
8T218EA#ABU
In Stock
Z2 Mini G1a Workstation Desktop PC Wolf Pro Security Edition, Windows 11 Pro, AMD Ryzen™ AI Max PRO, 64GB RAM, 1TB SSD, Jet black, AI Workstation; AI PC; Copilot+ PC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- AMD RyzenTM AI Max PRO 390 (up to 5.0 GHz max boost clock, 64 MB L3 cache, 12 cores, 24 threads)
- Windows 11 Pro
- AMD RadeonTM 8050S Graphics
- 64 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 1 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 390 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor threads | 24 |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | AMD Ryzen AI Max PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| ECC | Yes |
| Internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 8050S |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jet black |
| Country of origin | China, Mexico |
| Performance | |
| Audio chip | Realtek ALC3205-VA2-CG |
| Market positioning | Performance |
| Number of speakers | 1 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| Power | |
| Power supply | 300 W |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 380 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 298 mm |
| Width | 85.5 mm |
| Depth | 168 mm |
| Height | 85.5 mm |
| Package weight | 4.1 kg |
| Weight | 2.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 298 mm |
| Package weight | 4.1 kg |
| Packaging content | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205-VA2-CG |
| Number of speakers | 1 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 380 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 135 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 237 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Features | |
| Country of origin | China, Mexico |
| Other features | |
| Number of speakers | 1 |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Country of origin | China, Mexico |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
HP Z2 G1a Wolf Pro Security Edition AM...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z2 Mini G1i Workstation Desktop PC...
Login for pricing
|
Recommended
DELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ult...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ult...
Login for pricing
|
HP Z2 Mini G1i Intel Core Ultra 9 285K...
Login for pricing
|
New
HP ZGX Nano G1n AI GB10 128 GB LPDDR5x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8T218EA#ABU
|
B76RFET#ABU
|
KHP46
|
J9JX5
|
B76RHET#ABU
|
CZ9K1ET#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
DELL
|
DELL
|
HP
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
AMD Ryzen AI Max PRO
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 9
|
N/A
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Linux
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
64GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
128GB and above
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
PC
|
PC
|
Workstation
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|




