We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP Z2 SFF G1i Workstation Desktop PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 265K 64 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro AI Workstation, AI PC Black
SKU
8T232EA#ABU
In Stock
Z2 SFF G1i Workstation Desktop PC Wolf Pro Security Edition, Windows 11 Pro, Intel Core⢠Ultra 7, 64GB RAM, 1TB SSD, Black, AI Workstation; AI PC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel CoreTM Ultra 7 265K (up to 5.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Graphics
- 64 GB DDR5-5600 MT/s ECC (2 x 32 GB), 1 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | 265K |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| Processor threads | 20 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| ECC | Yes |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | IntelĀ® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | IntelĀ® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Technical details | |
| Product type | Workstation |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | UDIMM |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; Product Carbon Footprint; Contains at least 20% post-industrial recycled steel; At least 25% ocean-bound plastic in system fans; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal ā beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485211824 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Black |
| Country of origin | Czech Republic |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | No |
| Performance | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
|---|---|
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485211824 |
| Power | |
| Power supply | 500 W |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; Product Carbon Footprint; Contains at least 20% post-industrial recycled steel; At least 25% ocean-bound plastic in system fans; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal ā beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 394 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 100 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Weight | 4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 394 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Packaging content | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Features | |
| Country of origin | Czech Republic |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | UDIMM |
| Country of origin | Czech Republic |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
HP Z2 SFF G1i Workstation Desktop PC W...
Login for pricing
|
New
HP ZGX Nano G1n AI GB10 128 GB LPDDR5x...
Login for pricing
|
Recommended
OMEN by HP 45L GT22-3003na Intel Core...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z2 G1a Wolf Pro Security Edition Co...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Z2 Mini G1i Intel Core Ultra 9 285K...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkStation PGX GB10 128 GB LP...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8T232EA#ABU
|
CZ9K1ET#ABU
|
B94HJEA#ABU
|
8T219EA#ABU
|
B76QRET#ABU
|
30KL0005UC
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Lenovo
|
| Optical drive type |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
N/A
|
Intel Core Ultra 9
|
AMD Ryzen AI Max+ PRO
|
Intel Core Ultra 9
|
N/A
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Linux
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
DGX OS
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
64GB
|
128GB and above
|
64GB
|
128GB and above
|
64GB
|
128GB and above
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
PC
|
Workstation
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|





