We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP 4S6W8NE/937E Printhead cartridge yellow Evomore, 1.65K pages ISO/IEC 19752 for HP OJ Pro 9100/e
SKU
4S6W8NE
In Stock
937e EvoMore Yellow Original Ink Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 937e EvoMore Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- (~1650) pages
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Designed to print two times the pages as standard cartridges,[3] have a lower carbon footprint[2] and be easily recycled,[4] HP EvoMore Original Ink Cartridges combine HP’s legendary performance and quality with added sustainability features.
- Ideal for high-volume and sustainability-conscious business printing
- Depend on Original HP 937e EvoMore Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1650 |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 1650 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Premium Home |
| Compatibility | HP 937e ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 11% |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Sustainable technologies and materials | Working with the Arbor Day Foundation |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786147685, 199764688149, 199764688156, 199764688163, 196786147692 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786147685; (LS1) 199764688149; (LS2) 199764688156; (LS3) 199764688163; (SE1) 196786147692 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114.8 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 100.1 mm |
| Depth | 23.9 mm |
| Package depth | 23.9 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 114.8 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 23.9 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 114.8 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786147685, 199764688149, 199764688156, 199764688163, 196786147692 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786147685; (LS1) 199764688149; (LS2) 199764688156; (LS3) 199764688163; (SE1) 196786147692 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Working with the Arbor Day Foundation |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 288.2 kg |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP 4S6W8NE/937E Printhead cartridge ye...
Login for pricing
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Popular
Canon 6402B009/PGI-72 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
New
Canon 6403B007/PGI-72 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Bestseller
HP CH563EE/301XL Printhead cartridge b...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4S6W8NE
|
80D2966
|
C13T26164010
|
6402B009
|
6403B007
|
CH563EE
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
| Supply type |
Single pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
N/A
|





