We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP CH564EE/301XL Printhead cartridge color high-capacity, 300 pages ISO/IEC 24711 8ml for HP DeskJet 1000/1010/Envy 5530/OfficeJet 4630
SKU
CH564EE
In Stock
301XL High Yield Tri-color Original Ink Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 301XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Cyan (~300 pages); 1 Magenta (~300 pages); 1 Yellow (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | 301XL |
| Colour ink volume | 6 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, Malaysia |
| BCP bubble graphic colour | Tri-color |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Print head swath | 1.42 cm (0.56") |
| HP segment | Enterprise |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 60% |
| Print cartridge volume (metric) | 6 ml |
| Retail only | No |
| Print head nozzles | 612 |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, Malaysia |
| BCP bubble graphic colour | Tri-color |
| Print technology | Inkjet printing |
| Print cartridge volume (metric) | 6 ml |
| Empty weight | 32 g |
| Colour | Yes |
| Retail only | No |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Print head swath | 1.42 cm (0.56") |
| Print head nozzles | 612 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962894576, 884962894552, 884962894569 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962894576; (ABE) 884962894552; (BA3) 884962894569 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 39 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 54 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Empty weight | 32 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 54 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2160 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962894576, 884962894552, 884962894569 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962894576; (ABE) 884962894552; (BA3) 884962894569 |
| Other features | |
| Print cartridge volume (metric) | 6 ml |
| Empty weight | 32 g |
| Retail only | No |
| Print head nozzles | 612 |
| Country of origin | China, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 170.66 g |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.05 g |
| Products per pallet | 2160 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 4.05 g |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 4.05 kg (8.92 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP CH564EE/301XL Printhead cartridge c...
Login for pricing
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
Login for pricing
|
Popular
Lexmark 18C0035E/35XL Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CZ129A/711 Ink cartridge black 38ml...
Login for pricing
|
New
HP CZ130A/711 Ink cartridge cyan 29ml...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CH564EE
|
80D2966
|
18C0035E
|
C13T26164010
|
CZ129A
|
CZ130A
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Supply type |
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|





