We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T27054012/27 Ink cartridge multi pack C,M,Y 3x350pg3x3,6ml Pack=3 for Epson WF 3620
SKU
C13T27054012
In Stock
Multipack 3-colour 27 DURABrite Ultra Ink
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 1,100 black and 1,100 colour pages*. Black XXL cartridges are also available with a yield of 2,200 pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 27 inks. Thanks to the all-pigment inks, this ink set produces clear, long-lasting prints, that are water, smudge and highlighter resistant.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| OEM code | C13T27054012 |
| Colour ink volume | 3.6 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-7720DTWF - WorkForce WF-7715DWF - WorkForce WF-7710DWF - WorkForce WF-7620DTWF - WorkForce WF-7610DWF - WorkForce WF-7210DTW - WorkForce WF-7110DTW - WorkForce WF-3640DTWF - WorkForce WF-3620DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 136 pc(s) |
| Products per pallet layer | 136 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1360 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946628226 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 64 mm |
| Package weight | 98 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 64 mm |
| Package weight | 98 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1360 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 1360 pc(s) |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 136 pc(s) |
| Products per pallet layer | 136 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1360 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T27054012/27 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
Popular
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
DELL 592-10137 ink cartridge Original...
Login for pricing
|
Lexmark 18C0035E/35XL Printhead cartri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T27054012
|
C9351AE
|
PFA548
|
2971B001
|
592-10137
|
18C0035E
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Philips
|
Canon
|
DELL
|
Lexmark
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Photo black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Epson
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





