We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Elo Touch Solutions
Elo Touch Solutions ET1093L 25.6 cm (10.1") LCD 350 cd/m² Black Touchscreen
SKU
E321195
In Stock
10.1", 1280 x 800, 16:10, 25 ms, TFT-LCD, HDMI, DisplayPort, VGA, Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Display | |
|---|---|
| Panel type | TFT |
| Display number of colours | 262144 colours |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Response time | 25 ms |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 800 |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Number of OSD languages | 8 |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 6.1 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 336 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 262 mm |
| Package weight | 2.6 kg |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Power supply type | AC/DC |
| Panel type | TFT |
| Depth (without stand) | 36.9 mm |
| Weight (without stand) | 1.2 kg |
| Height (without stand) | 178.5 mm |
| Display viewable area (HxV) | 216.96 x 135.6 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Power supply type | AC/DC |
| Panel type | TFT |
| Depth (without stand) | 36.9 mm |
| Weight (without stand) | 1.2 kg |
| Height (without stand) | 178.5 mm |
| Display viewable area (HxV) | 216.96 x 135.6 mm |
| Power consumption (PowerSave) | 0.7 W |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 - 12192 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LCD |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 60 kHz |
| Backlight type | LED |
| Aspect ratio | 16:10 |
You may also be interested in
| Product |
New
Elo Touch Solutions ET1093L 25.6 cm (1...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung QM32C Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Hot Product
LG 43UN640S Signage Display Digital si...
Login for pricing
|
Recommended
Viewsonic 43" 4K Commercial Displ...
Login for pricing
|
iiyama TW2424AS-B3P Signage Display In...
Login for pricing
|
Hikvision DS-D6032FN-DP Signage Displa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E321195
|
LH32QMCEPGCXEN
|
43UN640S
|
CDE4314-2C
|
TW2424AS-B3P
|
DS-D6032FN-DP
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Samsung
|
LG
|
Viewsonic
|
iiyama
|
Hikvision
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
1
|
3
|
3
|
4
|
N/A
|
3
|
| Product design |
N/A
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Interactive flat panel
|
Digital signage flat panel
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|
N/A
|
LED
|
| HD type |
N/A
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|





