We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Elo Touch Solutions
Elo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19") LED 225 cd/m² Black Touchscreen
SKU
E330817
In Stock
1990L TouchPro PCAP, 19", 5 ms, 225 cd/m², 1280 x 1024, TFT-LCD, 1000 : 1, 5 : 4, VGA, DisplayPort, Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 48.3 cm (19") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display brightness | 225 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 800 (WXGA) |
| Horizontal scan range | 30 - 82 kHz |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Number of OSD languages | 8 |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 22 W |
| Power consumption (standby) | 1.5 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Packaging data | |
| Package width | 526 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Cables included | HDMI, USB, VGA |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | HDMI, USB, VGA |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3.048 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Power supply type | DC |
| Depth (without stand) | 50 mm |
| Weight (without stand) | 4.6 kg |
| Height (without stand) | 342.7 mm |
| Display viewable area (HxV) | 376.32 x 301.06 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Power supply type | DC |
| Depth (without stand) | 50 mm |
| Weight (without stand) | 4.6 kg |
| Height (without stand) | 342.7 mm |
| Display viewable area (HxV) | 376.32 x 301.06 mm |
| Operating altitude | 0 - 3.048 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LED |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Aspect ratio | 5:4 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Elo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19&...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung QM43C Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Recommended
LG 50UN640S Signage Display Digital si...
Login for pricing
|
New
Samsung QM32C Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung QM50C Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Viewsonic 43“ 4K OS-Free Commercial Di...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E330817
|
LH43QMCEPGCXEN
|
50UN640S
|
LH32QMCEPGCXEN
|
LH50QMCEPGCXEN
|
CDE43G3-1C
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Samsung
|
LG
|
Samsung
|
Samsung
|
Viewsonic
|
| Display resolution |
1280 x 1024 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Product design |
N/A
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| HD type |
N/A
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|




