We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
DYMO LetraTag ® ® 200B
SKU
2172855
In Stock
DYMO® LetraTag® 200B
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- AUTOMATIC BLUETOOTH CONNECTION: Label printer is ready in seconds to create labels directly from your Apple or Android smartphone using an intuitive DYMO app
- COMPACT, LIGHTWEIGHT*, AND BATTERY OPERATED*: making it easy to slide into your bag for use on the go
- IDEAL WITH DYMO LETRATAG LABELS: Best when used with authentic DYMO LetraTag labels, with 100% recycled external cassettes, available in a wide variety of different colours and types
- EASY ORGANISATION: At home, in your home office, or in your student dorm room, with fully customisable labels that include 5 font sizes, 15 box styles, 100+ icons, and the option to underline, create multiple lines of text, or insert a date
- INTUITIVE LETRATAG CONNECT APP: Access 8 pre-saved templates for even easier label creation, along with tips on organisation that will save you time and hassle when you need to make your home or home office a more organised space
- INCLUDES: DYMO LetraTag 200B Bluetooth Label Maker with 1 white paper label tape; Requires 4 AA batteries (not included)
| Print quality | |
|---|---|
| Vertical printing | Yes |
| Maximum printing width | 1.2 cm |
| Printing | |
| Colour | No |
| Vertical printing | Yes |
| Printing colours | Black |
| Print speed | 7 mm/sec |
| Maximum printing width | 1.2 cm |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Printing characters | Text |
| Display | |
| Display | No |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 1.2 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | No |
| Performance | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape cutting | Manual |
| Design | |
|---|---|
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | AA |
| Auto power off | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Tape cutting | Manual |
| Maximum label width | 1.2 cm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | AA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 420 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
DYMO LetraTag ® ® 200B
Login for pricing
|
Hot Product
DYMO LetraTag 100H label printer Direc...
Login for pricing
|
Recommended
DYMO LabelManager DY LM 160 label prin...
Login for pricing
|
Popular
Brother PT-H110 label printer Thermal...
Login for pricing
|
Bestseller
DYMO LabelManager 160 QWERTY label pri...
Login for pricing
|
Brother PT-D210VP label printer Therma...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2172855
|
2174576
|
2181011
|
PTH110TA1
|
2174612
|
PTD210VPZU1
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
Brother
|
| Colour |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Print technology |
Direct thermal / thermal transfer
|
Direct thermal
|
Thermal Inkjet
|
Thermal transfer
|
N/A
|
Thermal transfer
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





