We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
DYMO LabelManager DY LM 160 label printer Thermal inkjet 180 x 180 DPI 12 mm/sec D1 QWERTY
SKU
2181011
In Stock
DYMO LabelManager DY LM 160, QWERTY, D1, Thermal inkjet, 180 x 180 DPI, 12 mm/sec, AAA
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Starter kit offers fantastic value compared to buying label maker and tape separately, and includes everything you need to label items in your home, office, garden, DIY projects and more
- Type text quickly on the computer-style QWERTY keyboard, edit with one-touch fast-formatting keys and print for perfect, professional labels every time
- Create high-quality labels in 6 font sizes, 8 text styles, 4 boxes plus underline, and 228 symbols and clip art
- Extended battery life with automatic switch-off; compact and lightweight for portability, making it easy to label just about anything, anywhere
- Thermal printing means no need for ink or toner; plastic external label cassettes are made from 100% recycled material; cardboard sleeve and box are made from 80% recycled material
- Includes: 1 x LabelManager 160 Label Maker, 3 x D1 Label Cassettes Black on White (12mm x 7m), Quick Start Guide, 1-Year Limited Warranty
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 12 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Display | |
| Display | LCD |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 6, 9, 12 mm |
| Maximum label width | 1.2 cm |
| Autocutter | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Tape type | D1 |
| Number of fonts | 6 |
| Design | |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Power | |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AAA |
| Auto power off | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Tape type | D1 |
| Number of fonts | 6 |
| Maximum label width | 1.2 cm |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AAA |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
DYMO LabelManager DY LM 160 label prin...
Login for pricing
|
Popular
DYMO LabelManager â„¢ 280 QWERTY
Login for pricing
|
DYMO LabelManager â„¢ 210D+ QWERTY
Login for pricing
|
Recommended
DYMO LabelManager â„¢ 280 QWERTY Kitcase
Login for pricing
|
DYMO LabelManager â„¢ 210D+ QWERTY Kitcase
Login for pricing
|
Bestseller
DYMO LabelWriter ® ™ 550 UK/HK
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2181011
|
S0968960
|
S0784440
|
2091152
|
2094492
|
2112726
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Print technology |
Thermal Inkjet
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|





