We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
Dymo 1983173 DirectLabel-etikettes white 28mm x 89mm Pack=130 for Dymo Etiketten 10cm/LW 550 60mm/60mm
SKU
1983173
In Stock
LW Address Labels, 28x89 mm, 130 Labels
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Return address labels that are designed for both business and personal use
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 2.8 cm |
| Label height | 8.9 cm |
| Weight | 75 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 130 pc(s) |
| Labels per pack | 130 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 130 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Belgium |
| Compatible products | LabelWriter |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Dymo 1983173 DirectLabel-etikettes whi...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 99017/S0722460 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 11355/S0722550 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 99010/S0722370 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Avery White Removable Labels
Login for pricing
|
New
Epson Premium Matte Label - Continuous...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1983173
|
S0722460
|
S0722550
|
S0722370
|
L4745REV-25
|
C33S045418
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Avery
|
Epson
|





