We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Yealink
Yealink CM20 Microphone Grey
SKU
CM20
In Stock
CM20, beamforming ceiling microphone
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 16-array beamforming microphone
- AI-powered noise reduction
- Radius 4m nominal coverage
| Features | |
|---|---|
| Product type | Microphone |
| Product colour | Grey |
| Placement supported | Ceiling |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | 94 dB |
| Microphone frequency | 120 - 16000 Hz |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Number of microphone arrays | 16 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 86 dB |
| Ports & interfaces | |
| Device interface | RJ-45 |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 5.7 W |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 223 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 83 mm |
| Weight | 615 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 398 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 2.46 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging content | CM20 Microphone, White Mesh Cover (Black Optional), Quick Start Guide, Assembly Fixing Bracket, Dust Cover, Length-Adjustable Pole (Optional), Bracing Bridge*1 pair, Suspend Pole Adapter (Optional), Expansion Bolt*6 (φ6 * 30 mm, white, Polyamide), Self-tapping Screw*6 (T4*30mm), Machine Screw*5 (3*6PMOZN3+), Bracing Bredge Screw*20 (M3*6PWMHOZN3) |
You may also be interested in
| Product |
Yealink CM20 Microphone Grey
Login for pricing
|
HP Poly TC10 Touch Controller
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
CM20
|
875K5AA
|
| Manufacturer |
Yealink
|
HP Poly
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
| Product type |
Microphone
|
N/A
|

