We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital WDS500G1R0B internal solid state drive 500 GB M.2 Serial ATA 3D NAND
SKU
WDS500G1R0B
In Stock
500 GB, M.2 2280, SATA
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 500 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC |
| TBW rating | 350 |
| SSD capacity | 500 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Certificates | |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC |
| TBW rating | 350 |
| SSD capacity | 500 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Design | |
| Component for | PC |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 7 g |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| SSD form factor | M.2 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Western Digital WDS500G1R0B internal s...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial BX500 2.5" 2 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Popular
Hikvision HS-SSD-C100/1920G internal s...
Login for pricing
|
Hikvision HS-SSD-E2000/2048G internal...
Login for pricing
|
New
Getac GSSEX4 internal solid state driv...
Login for pricing
|
Hot Product
Crucial P3 Plus 1 TB M.2 PCI Express 4...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS500G1R0B
|
CT2000BX500SSD1
|
HS-SSD-C100/1920G
|
HS-SSD-E2000/2048G
|
GSSEX4
|
CT1000P3PSSD8
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Crucial
|
Hikvision
|
Hikvision
|
Getac
|
Crucial
|
| Interface |
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
3D NAND
|
3D NAND
|
3D TLC
|
3D TLC
|
N/A
|
3D NAND
|
| SSD capacity |
400GB to 500GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
2000GB to 2500GB
|
250GB to 300GB
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
PC
|
Notebook
|
Surveillance system
|
PC
|
Notebook
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
N/A
|
M.2
|





