We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital WDS200T1R0B internal solid state drive 2 TB M.2 Serial ATA 3D NAND
SKU
WDS200T1R0B
In Stock
2 TB, M.2 2280, SATA
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC |
| TBW rating | 1300 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Certificates | |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC |
| TBW rating | 1300 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Design | |
| Component for | PC |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 7 g |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| SSD form factor | M.2 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Western Digital WDS200T1R0B internal s...
Login for pricing
|
HPE 875503-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Popular
Samsung PM983
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung 870 EVO 4 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung 990 PRO 2 TB M.2 PCI Express 4...
Login for pricing
|
New
Samsung 990 Pro 4 TB M.2 PCI Express 4...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS200T1R0B
|
875503-B21
|
MZ1LB1T9HALS-00007
|
MZ-77E4T0B/EU
|
MZ-V9P2T0BW
|
MZ-V9P4T0GW
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
3D NAND
|
N/A
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
V-NAND MLC
|
V-NAND TLC
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
200GB to 250GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
| Component for |
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
PC/Game console
|
PC/Game console
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|





