We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital WD_BLACK™ SN8100 NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 4 TB
SKU
WDS800T1X0M-00CMT0
In Stock
8TB M.2, TLC 3D NAND, 2400 TBW
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 8 TB |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 2400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 2300000 IOPS |
| Features | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| Sequential write speed (AS SSD) | 14000 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 14900 MB/s |
| TBW rating | 2400 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 8 TB |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 2400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 2300000 IOPS |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 key ID | M |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| Sequential write speed (AS SSD) | 14000 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 14900 MB/s |
| TBW rating | 2400 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 8 TB |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Random write (4KB) | 2400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 2300000 IOPS |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Weight | 8.6 g |
| Height | 2.2 mm |
| Depth | 22 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KCC, RCM, TÜV mark, UL, VCCI |
| Other features | |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KCC, RCM, TÜV mark, UL, VCCI |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital WD_BLACK™ SN8100 NVMe™...
Login for pricing
|
Popular
Samsung PM1733 7.68TB 2.5" PCI Ex...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Va...
Login for pricing
|
New
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mu...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology Enterprise Series 3.84 TB 2.5...
Login for pricing
|
Recommended
Synology SAT5210 7 TB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS800T1X0M-00CMT0
|
MZWLR7T6HALA-00007
|
P40511-B21
|
P40504-B21
|
SAT5221-3840G
|
SAT5210-7000G
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Samsung
|
HPE
|
HPE
|
Synology
|
Synology
|
| Interface |
PCI Express 5.0
|
PCI Express 4.0
|
SAS
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
TLC 3D NAND
|
V-NAND
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
N/A
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|
NAS
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|




