We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Ultrastar HUS722T1TALA604 internal hard drive 1 TB 7200 RPM 128 MB 3.5" Serial ATA III
SKU
1W10001
In Stock
1TB 3.5" Enterprise Hard Drive, SATA III 6Gb/s, 7200 RPM
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD sustained transfer rate | 191 MiB/s |
| Average latency | 4.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD sustained transfer rate | 191 MiB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Average latency | 4.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 8.1 W |
| Power consumption (idle) | 5.9 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 1.08 G |
| Operating shock | 65 G |
| Non-operating vibration | 3.8 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Manual | Yes |
| Interface | Serial ATA III |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 640 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital Ultrastar HUS722T1TALA...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
Recommended
Western Digital Purple internal hard d...
Login for pricing
|
Seagate SkyHawk internal hard drive 2...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate IronWolf ST4000VN006 internal...
Login for pricing
|
Bestseller
Seagate SkyHawk ST4000VX016 internal h...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1W10001
|
ST4000LM024
|
WD10PURZ
|
ST2000VX015
|
ST4000VN006
|
ST4000VX016
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Seagate
|
Western Digital
|
Seagate
|
Seagate
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Notebook
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
NAS
|
PC
|





