We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital SN3000 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe
SKU
WDS200T4G1E-00CPS0
In Stock
2TB, M.2, 5000MB/s read, 4200MB/s write
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Data transmission | |
| Read speed | 5000 MB/s |
| Write speed | 4200 MB/s |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 5000 MB/s |
| Write speed | 4200 MB/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 5000 MB/s |
| Write speed | 4200 MB/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 5.4 g |
| Height | 1 mm |
| Depth | 80 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| SSD form factor | M.2 |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital SN3000 2 TB M.2 PCI Ex...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 875503-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Popular
Samsung PM983
Login for pricing
|
New
HPE P40498-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung 990 Pro 4 TB M.2 PCI Express 4...
Login for pricing
|
Bestseller
Western Digital Green WDS200T3G0C 2 TB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS200T4G1E-00CPS0
|
875503-B21
|
MZ1LB1T9HALS-00007
|
P40498-B21
|
MZ-V9P4T0GW
|
WDS200T3G0C-00AZL0
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
Samsung
|
HPE
|
Samsung
|
Western Digital
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
N/A
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
TLC
|
V-NAND TLC
|
QLC
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
200GB to 250GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server
|
PC/Game console
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|





