We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Red WD ™ SN700 NVMe™ POWERED BY SANDISK 1 TB
SKU
WDS100T1R0C-68BDK0
In Stock
WD Red SN700 NVMe POWERED BY SANDISK 1 TB
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Data transmission | |
| Read speed | 3430 MB/s |
| Write speed | 3000 MB/s |
| Random write (4KB) | 560000 IOPS |
| Random read (4KB) | 515000 IOPS |
| Data transfer rate | 8 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | NAS |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 2000 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Read speed | 3430 MB/s |
| Write speed | 3000 MB/s |
| Random write (4KB) | 560000 IOPS |
| Random read (4KB) | 515000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Data transfer rate | 8 Gbit/s |
| Certification | FCC, UL, TUV, KCC, BSMI, VCCI, C-Tick |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Current | 2.8 A |
| Certificates | |
| Certification | FCC, UL, TUV, KCC, BSMI, VCCI, C-Tick |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | NAS |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 2000 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Read speed | 3430 MB/s |
| Write speed | 3000 MB/s |
| Random write (4KB) | 560000 IOPS |
| Random read (4KB) | 515000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Data transfer rate | 8 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | NAS |
| Certification | FCC, UL, TUV, KCC, BSMI, VCCI, C-Tick |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 7.5 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Western Digital Red WD ™ SN700 NVMe™ P...
Login for pricing
|
HPE 875503-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Popular
Samsung PM983
Login for pricing
|
Recommended
Hikvision HS-SSD-E2000/2048G internal...
Login for pricing
|
New
Getac GSSEX4 internal solid state driv...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung 990 PRO 2 TB M.2 PCI Express 4...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS100T1R0C-68BDK0
|
875503-B21
|
MZ1LB1T9HALS-00007
|
HS-SSD-E2000/2048G
|
GSSEX4
|
MZ-V9P2T0BW
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
Samsung
|
Hikvision
|
Getac
|
Samsung
|
| Interface |
PCI Express 3.0
|
N/A
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3D TLC
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
200GB to 250GB
|
1200GB to 2000GB
|
2000GB to 2500GB
|
250GB to 300GB
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
Notebook
|
PC/Game console
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
N/A
|
M.2
|





