We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SSD 2,5"/7 mm POWERED BY SANDISK 4 TB
SKU
WDS400T2R0A-68CKB0
In Stock
WD Red™ SA500 SATA SSD 2,5"/7 mm POWERED BY SANDISK 4 TB
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Superior endurance for 24x7 environments
- Purpose-built for NAS with proven Western Digital 3D NAND
- Reduced latency, improved responsiveness for demanding applications
- 2.5” and M.2 form factors fit modern NAS slots
- Capacities from 500GB up to 4TB1 (2.5” only) to meet your storage needs
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 4 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Random write (4KB) | 83 IOPS |
| Random read (4KB) | 87 IOPS |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | NAS |
| NVMe | No |
| TBW rating | 2500 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 83 IOPS |
| Random read (4KB) | 87 IOPS |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, RCM, BSMI, VCCI, Morocco, CE, UKCA , CB-Scheme |
| SSD form factor | 2.5" |
| Certificates | |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, RCM, BSMI, VCCI, Morocco, CE, UKCA , CB-Scheme |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | NAS |
| NVMe | No |
| TBW rating | 2500 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 83 IOPS |
| Random read (4KB) | 87 IOPS |
| Design | |
| Component for | NAS |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, RCM, BSMI, VCCI, Morocco, CE, UKCA , CB-Scheme |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 34.6 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| SSD form factor | 2.5" |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SS...
Login for pricing
|
New
Samsung PM1733 1.92TB 2.5" 1920 G...
Login for pricing
|
Recommended
Samsung PM1743 1.92 TB 2.5" PCI E...
Login for pricing
|
Popular
Transcend 250S 1 TB M.2 PCI Express 4....
Login for pricing
|
Hot Product
Synology SAT5221-960G internal solid s...
Login for pricing
|
Bestseller
Kingston Technology 4T FURY RENEGADE G...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS400T2R0A-68CKB0
|
MZWLR1T9HBJR-00007
|
MZWLO1T9HCJR-00A07
|
TS1TMTE250S
|
SAT5221-960G
|
SFYR2S/4T0
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Samsung
|
Samsung
|
Transcend
|
Synology
|
Kingston Technology
|
| Interface |
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 4.0
|
Serial ATA III
|
PCI Express 5.0
|
| Memory type |
3D NAND
|
V-NAND
|
V-NAND
|
3D NAND
|
N/A
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
N/A
|
| Component for |
NAS
|
PC
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
NAS
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
M.2
|





