We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Green WD ™ SATA SSD M.2 2280 POWERED BY SANDISK 480 GB
SKU
WDS480G3G0B-00BJF0
In Stock
WD Green SATA SSD M.2 2280 POWERED BY SANDISK 480 GB
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 545 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Universal |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 480 GB |
| Read speed | 545 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Universal |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 480 GB |
| Read speed | 545 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Universal |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 36.2 g |
| Height | 1.5 mm |
| Depth | 80 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 85 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 85 °C |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Western Digital Green WD ™ SATA SSD M....
Login for pricing
|
Popular
Intel Consumer SSDPEKNW010T8X1 interna...
Login for pricing
|
New
Samsung PM991 M.2 1 TB PCI Express 3.0...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial BX500 2.5" 1 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim Vi550 S3 SSD 1TB
Login for pricing
|
Hikvision HS-SSD-E2000/1024G internal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS480G3G0B-00BJF0
|
SSDPEKNW010T8X1
|
MZVLQ1T0HALB-00000
|
CT1000BX500SSD1
|
49353
|
HS-SSD-E2000/1024G
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Intel
|
Samsung
|
Crucial
|
Verbatim
|
Hikvision
|
| Interface |
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
| Memory type |
N/A
|
3D2 QLC
|
3D TLC NAND
|
3D NAND
|
3D NAND
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
400GB to 500GB
|
1000GB to 1200GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
1000GB to 1200GB
|
| Component for |
Universal
|
Server/workstation
|
PC
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
PC
|
| SSD form factor |
M.2
|
M.2
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|





