We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Green WD ™ SATA SSD 2,5"/7 mm POWERED BY SANDISK 1 TB
SKU
WDS100T5G0A-00CPT0
In Stock
WD Green SATA SSD 2,5"/7 mm POWERED BY SANDISK 1 TB
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 545 MB/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC |
| SSD capacity | 1 TB |
| Read speed | 545 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| SSD form factor | 2.5" |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC |
| SSD capacity | 1 TB |
| Read speed | 545 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100.5 mm |
| Weight | 32.7 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 69.8 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| SSD form factor | 2.5" |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital Green WD ™ SATA SSD 2,...
Login for pricing
|
New
Intel Consumer SSDPEKNW010T8X1 interna...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial BX500 2.5" 1 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Hot Product
Verbatim Vi550 S3 SSD 1TB
Login for pricing
|
Recommended
Hikvision HS-SSD-E2000/1024G internal...
Login for pricing
|
Popular
Hikvision E2000 512 GB M.2 PCI Express...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS100T5G0A-00CPT0
|
SSDPEKNW010T8X1
|
CT1000BX500SSD1
|
49353
|
HS-SSD-E2000/1024G
|
HS-SSD-E2000/512G
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Intel
|
Crucial
|
Verbatim
|
Hikvision
|
Hikvision
|
| Interface |
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express 3.0
|
| Memory type |
3D NAND
|
3D2 QLC
|
3D NAND
|
3D NAND
|
3D TLC
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
1000GB to 1200GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
1000GB to 1200GB
|
500GB to 800GB
|
| Component for |
PC
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
PC
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|





