We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Gold WD103KRYZ internal hard drive 10 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
SKU
WD103KRYZ
In Stock
Gold Enterprise Class SATA HDD - 10TB
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | NAS |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 267 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 267 MB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9.2 W |
| Power consumption (idle) | 8.3 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 660 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Western Digital Gold WD103KRYZ interna...
Login for pricing
|
New
HPE BC012AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
Bestseller
Synology ?HAT3300-6T NAS 6TB SATA 3.5...
Login for pricing
|
Popular
HPE P28352-B21 2.5" 2.4 TB SAS
Login for pricing
|
Hot Product
Western Digital Red Pro internal hard...
Login for pricing
|
Toshiba N300 internal hard drive 10 TB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WD103KRYZ
|
BC012AAE
|
HAT3300-6T
|
P28352-B21S
|
WD122KFBX
|
MN10ADA10TS
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
Synology
|
HPE
|
Western Digital
|
Toshiba
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
Serial ATA
|
SAS
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
NAS
|
N/A
|
NAS
|
Server/workstation
|
NAS
|
NAS
|





