We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital DC HC590 internal hard drive 26 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
0F65672
In Stock
26TB, SATA, HDD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 600000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 26 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 600000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 26 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 200 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 600000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 670 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 146.7 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital DC HC590 internal hard...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology HAT5320-24T internal hard dri...
Login for pricing
|
Recommended
Western Digital Gold WD261KRYZ interna...
Login for pricing
|
Popular
HPE 820033-001 internal hard drive 8 T...
Login for pricing
|
HPE P02758-001 internal hard drive 720...
Login for pricing
|
New
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0F65672
|
HAT5320-24T
|
WD261KRYZ
|
820033-001
|
P02758-001
|
819203-K21
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Synology
|
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server
|
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





