We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Blue PC M.2 250 GB
SKU
WDS250G1B0B
In Stock
250 GB, M.2, SATA 6Gb/s, 540/500 MB/s
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 250 GB |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Component for | PC |
| NVMe | No |
| TBW rating | 100 |
| SSD capacity | 250 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Random write (4KB) | 79000 IOPS |
| Random read (4KB) | 97000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission | |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Random write (4KB) | 79000 IOPS |
| Random read (4KB) | 97000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Certificates | |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI |
| Design | |
| Component for | PC |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI |
| SSD form factor | M.2 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Features | |
| Component for | PC |
| NVMe | No |
| TBW rating | 100 |
| SSD capacity | 250 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Random write (4KB) | 79000 IOPS |
| Random read (4KB) | 97000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI |
| SSD form factor | M.2 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3.4 W |
| Power consumption (read) | 2.35 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| Technical details | |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| SSD form factor | M.2 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 7 g |
| Height | 80 mm |
| Depth | 2.38 mm |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital Blue PC M.2 250 GB
Login for pricing
|
New
Intel Consumer SSDPEKNW010T8X1 interna...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial BX500 2.5" 1 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Hot Product
Crucial BX500 2.5" 2 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim Vi550 S3 SSD 1TB
Login for pricing
|
Popular
Hikvision HS-SSD-C100/1920G internal s...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS250G1B0B
|
SSDPEKNW010T8X1
|
CT1000BX500SSD1
|
CT2000BX500SSD1
|
49353
|
HS-SSD-C100/1920G
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Intel
|
Crucial
|
Crucial
|
Verbatim
|
Hikvision
|
| Interface |
N/A
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
N/A
|
3D2 QLC
|
3D NAND
|
3D NAND
|
3D NAND
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
200GB to 250GB
|
1000GB to 1200GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
PC
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
Notebook
|
PC/notebook
|
Surveillance system
|
| SSD form factor |
M.2
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|




