We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital
Western Digital Blue 3D 500 GB 2.5" Serial ATA III
SKU
WDS500G2B0A
In Stock
500 GB, SATA 6Gb/s, 2.5" 7mm, SSD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 500 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random write (4KB) | 84000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| TBW rating | 200 |
| SSD capacity | 500 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random write (4KB) | 84000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI, Morocco |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3.35 W |
| Power consumption (read) | 2.05 W |
| Certificates | |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI, Morocco |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| TBW rating | 200 |
| SSD capacity | 500 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random write (4KB) | 84000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI, Morocco |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 37.4 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.2 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Western Digital Blue 3D 500 GB 2.5&quo...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial BX500 2.5" 1 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Recommended
Crucial BX500 2.5" 2 TB Serial AT...
Login for pricing
|
Verbatim Vi550 S3 SSD 1TB
Login for pricing
|
Popular
Hikvision HS-SSD-C100/1920G internal s...
Login for pricing
|
Hikvision HS-SSD-E2000/2048G internal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS500G2B0A
|
CT1000BX500SSD1
|
CT2000BX500SSD1
|
49353
|
HS-SSD-C100/1920G
|
HS-SSD-E2000/2048G
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Crucial
|
Crucial
|
Verbatim
|
Hikvision
|
Hikvision
|
| Interface |
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
| Memory type |
N/A
|
3D NAND
|
3D NAND
|
3D NAND
|
3D TLC
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
400GB to 500GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
2000GB to 2500GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Notebook
|
PC/notebook
|
Surveillance system
|
PC
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|




